Mielno – Unieście leżą w najczystszej części Wybrzeża Bałtyckiego,

bezpośrednio  w sąsiedztwie morza i jeziora Jamno, na wąskim pasie lądu (ok. 0,5 km szer.). Prace archeologiczne wykazały, że dawniej na tych terenach znajdował się gród słowiański, którego początki datuje się na wiek XIII.

Unieście jest drugą pod względem liczby mieszkańców miejscowością i zamieszkuje tu niespełna tysiąc osób. Niewątpliwą atrakcją Unieścia jest przystań rybaków morskich. Przystań obejmuje, dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi oraz akwarium o szerokości 100 m liczonej od linii brzegu. Dzięki niej istnieje możliwość kupna, skosztowania świeżo złowionych ryb. Osoby, które wędkują mogą samodzielnie złowić różne gatunki ryb, które licznie występują w jeziorze Jamno. Dzieje się tak za sprawą kanału jamneńskiego, który łączy bezpośrednio jezioro Jamno z morzem. Czyste wody w jeziorze Jamno oraz Bałtyku zachęcają do uprawiania sportów wodnych. Największą atrakcją Mielna-Unieścia jest czysta, strzeżona, piaszczysta plaża.

 

Liczne połączenia z Koszalina do Mielna – Unieścia

UMOŻLIWIAJĄ PRYWATNI PRZEWOŹNICY ORAZ MIEJSKI ZAKŁAD KOMUNIKACJI W KOSZALINIE.

 

 

Aleja Lipowa

Droga z Mielna do Mielenka biegnie wzdłuż alei ponad 150 – letnich lip. Stare drzewa szczególnie pięknie reprezentują się wiosną i jesienią, a w okresie letnim tworzą naturalny szpaler i osłonę dla kierowców przed słońcem.

Atrakcje na Jeziorze Jamno

Na Jeziorze Jamno znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego mających w swojej ofercie wypożyczenie:  rowerów wodnych, łodzi wiosłowych, motorówek. Odbywają się również rejsy wycieczkowe stateczkiem „Mila” lub statkiem pasażerskim „Koszałek”.

Latarnia Morska w Gąskach

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest latarnia morska w Gąskach. Została zbudowana w czasie zimy na przełomie 1877/ 78, mierzy 50,2 m wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morska w Polsce.

Pomnik Jelenia

Pomnik Jelenia znajduje się na skwerku przy Urzędzie Miejskim (ul. Chrobrego 10) jest sympatycznym akcentem miejscowości. Został ufundowany w okresie międzywojennym przez jednego z ziemian na pamiątkę udanego polowania.

Pomnik Morsa

Usytuowany przy głównym wejściu na plażę (ul. Kościuszki), jest symbolem organizowanych w Mielnie od 2004 roku Międzynarodowych Zlotów Morsów, na które przybywają tysiące miłośników zimowych kąpieli.

Promenada spacerowa, która rozciąga się wzdłuż plaży na odcinku 3 km pomiędzy Mielnem i Unieściem.

Szlaki Piesze:

Szlak Nadmorski – czerwony

Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki.
Szlaki Rowerowe:

Szlak Pałaców – niebieski dł. 75 km. Trasa przebiega obok kilku pałaców. Szlak wieńczy latarnia morska w Gąskach.

Szlak Nadmorski – czerwony dł. 45 km.

Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Strzeżenie – Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki Kosz. – Rzepkowo- Iwięciono – Bielkowo.

 

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego z XV wieku, przebudowany w XIX wieku w Mielnie.

Park dworski z przełomu XVIII/XIX wieku.

Na nadmorskiej promenadzie w miejscowości Mielno znajduje się Pomnik Lotników, który stanowi element samolotu i dedykowany jest pamięci poległych pilotów, którzy zginęli 7 września 1987 roku.